variantna rešitev za OPPN 400

OPPN 400

Predlog ponuja variantno rešitev, ki bo ponujala nadstandardno bivanjsko okolje. Prednosti izhodiščnih pogojev lokacije so bližina zelenega odprtega prostora, dobre infrastrukturne navezave do avtoceste in dobra osončenost. Trenutno je lokacija podhranjena s stališča povezav za pešce. S predlogom variantne rešitve želimo pokazati, da je mogoča zasnova soseske nizke zgoščene zazidave, ki upošteva sodobna načela urejanja mest in mestnih okolij ter načrtovanje v okviru podnebnih sprememb, ter je smotrna tako z investicijskega kot z okoljskega vidika.

S predlaganim posegom v predvideni prostor se ustvarja pojavnost nove soseske kot naselja v zelenju. Stavbne strukture so v prostor umeščene na način, da se oblikujejo stavbni otoki z vmesnimi zelenimi zasebnimi jedri vrtov in zelenimi predprostori. Vsaki stanovanjski enoti pripada predvrt in zaseben vrt, kar funkcionalni prostor posamezne enote razširja navzven in jo povečuje. Vmesni prostori omogočajo dostavo ali dostop z vozili v primeru intervencije. Zeleni medprostori predstavljajo varen zunanji zeleni prostor brez motornega prometa, prostor za druženje in igro otrok.

Vrstne hiše z zamikanjem posamezne enote oblikujejo razgiban niz, kar omogoča večjo zasebnost posamezne enote. Prostor med posameznimi nizi je pester in bogato ozelenjen. Velik količnik dreves na lokaciji in visok odstotek raščenega terena zagotavljata dolgoživost naselja, ki se z ukrepi odziva na problem globalnega segrevanja in kljub intenzivni pozidavi onemogoča pojav “vroče točke”.
Dvojčki oblikujejo vmesno cono med novimi vrstnimi hišami in obstoječo razpršeno zazidavo enoružinskih hiš ob Ulici bratov Komel, samostojne stanovanjske hiše in drug tip dvojčkov pa so umeščene ob dovozno pot in imajo zagotovljen lasten privaten zunanji prostor s parkiriščem.

Zasnova odprtih površin se zlije z urbanistično zasnovo, ki narekuje strukturo bivalnega naselja organizirano v smeri severozahod-jugovzhod, z gručastimi zalivi na vzhodu in linijsko pozidavo na zahodnem robu območja. Zasnova predvidi pretočnost v vseh smereh in nakaže želeno prihodnjo povezanost s širšim prostorom naselja.

avtor krajinske arhitekture: Urška Kristina Škerl MA arh.urb.

2022, IDZ

Previous
Previous

prenova hiše PA v Murglah

Next
Next

hiša M21